Nacházíte se na: Kalendář událostí » Stolik polski – Obraz kobiety w protestantyzmie / Obraz ženy v protestantismu »


Kalendář událostí

Květen 2025
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5

MYKOLOGICKÁ PORADNA PRO VEŘEJNOST

Od pondělí 5. května opět začíná mykologická poradna pro veřejnost.
Každé pondělí 15:00–16:30 / v přízemí Ostravského muzea

6 7 8 9 10 11
12

MYKOLOGICKÁ PORADNA PRO VEŘEJNOST

Každé pondělí 15:00–16:30 v přízemí Ostravského muzea

13 14

BESEDA / Stolik Polski: ČARODĚJNICE, NAŠEPTÁVAČKY, BOHYNĚ. POSTAVA ČARODĚJNICE V SOUČASNÉ POLSKÉ A ČESKÉ LITERATUŘE.

Beseda s prof. Aleksandrou Banot, v rámci setkání mezikulturní platformy. Od 17 hodin, vstup volný.

15 16 17

OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2025 / Signály

V sobotu 17. 5. 2025 se uskuteční šestnáctý ročník kulturního festivalu Ostravská muzejní noc. Až do pozdních nočních hodin bude možné nahlédnout do ostravských institucí a organizací, které se věnují kultuře, vzdělávání a dalším sociálním aktivitám. Tématem letošního ročníku jsou SIGNÁLY.
Ani letos se vstupné neplatí a autobusy muzejních linek můžete k přepravě využít zdarma.

18
19

MYKOLOGICKÁ PORADNA PRO VEŘEJNOST

Každé pondělí 15:00–16:30 v přízemí Ostravského muzea

20

BESEDA / Co to tady děláte? A už jste něco našli? / s archeoložkou Barbarou Marethovou

Beseda s archeoložkou Mgr. Barbarou Marethovou z Územního odborného pracoviště v Ostravě Národního památkového ústavu, Oddělení archeologických výzkumů. Začátek v 17 hodin.

21 22 23 24 25
26

MYKOLOGICKÁ PORADNA PRO VEŘEJNOST

Každé pondělí 15:00–16:30 v přízemí Ostravského muzea

27 28 29 30

DEN DĚTÍ V OSTRAVSKÉM MUZEU

Přijďte oslavit Den dětí návštěvou Ostravského muzea. Můžete se těšit na nejrůznější deskové hry jak ze současnosti, tak i z dob minulých. Součástí programu bude také možnost vyzkoušet si svou šikovnost s japonskou hračkou kendama. Pro zvídavé zájemce je připravena také komentovaná prohlídka stálé expozice. Přijďte si užít odpoledne plné zábavy a objevování! Program Dne dětí bude probíhat od 15.00 do 18.00 a vstup je volný.

31

Novinky

Vyhlídková věž otevřena!

Od 29. dubna je vyhlídková věž otevřena. Vstup je možný pouze za příznivého počasí během otevírací doby muzea 10–18 h.

01.05.2025 zobrazit


Mykologická poradna pro veřejnost – od 5. května

Od 5. května opět startuje tradiční houbařská poradna v Ostravském muzeu. Každé pondělí od 15.00 do 16.30 hodin můžete přijít konzultovat své nálezy s odborníky Vítem Balnerem a Michalem Gracou. Poradna probíhá v přízemí Ostravského muzea.

17.04.2025 zobrazit


Stolik polski – Obraz kobiety w protestantyzmie / Obraz ženy v protestantismu

22. 11., 17 hodin

Obraz kobiety w protestantyzmie / Obraz ženy v protestantismu

Wykład/Přednáší: doc. Jana Raclavská (Ostravská univerzita)

Wiodącym tematem spotkania będzie nakreślenie obrazu kobiety, jak prezentował się na podstawie mów pogrzebowych pochodzących z XVIII wieku. Badane teksty powstały w kręgu protestantów cieszyńskich a ich autorem jest ksiądz Jan Traugott Bartelmus. Na podstawie przeprowadzonej analizy mów żałobnych, zobaczymy, że u protestantów cieszyńskich w XVIII wieku pozycja kobiety jako matki i małżonki była wysoko ceniona. W tej roli akcentowane są przede wszystkim następujące przymioty: pracowitość, pilność, wierność, cierpliwość. Jeśli chodzi o życie religijne, to podkreślana była wiara w Boga i wychowanie dzieci w wierze. W kazaniach księdza Bartelmusa zauważamy wysoką ocenę pracy charytatywnej zmarłych kobiet, co było typowe dla całego obszaru chrześcijaństwa. Jeśli bierzemy pod uwagę wyłącznie region Śląska Cieszyńskiego, należy podkreślić wysoką pozycję posiadanego wykształcenia protestanckich kobiet pochodzących z różych warstw społecznych. To ostatnie stwierdzenie świadczy, moim zdaniem, o najważniejszym osiągnięciu kościoła luterańskiego wobec kobiet żyjących na Śląsku Cieszyńskim.

Hlavním tématem setkání bude prezentace obrazu ženy, jak vyplynul z analýzy  smutečních řečí 18. století. Analyzované texty vznikly v kruhu těšínských protestantů a jejich autorem je duchovní Jan Traugott Bartelmus. Na základě těchto textů zjistíme, že  u těšínských protestantů pozice ženy jako matky a manželky byla vysoce uznávaná. V rámci této role jsou vyzvedávany především následující charakteristiky:  pracovitost, píle, věrnost, trpělivost. Směrem k náboženskému životu byla akcentována víra v Boha a výchova dětí ve víře. V kázáních kněze Bartelma pozorujeme vysoké hodnocení charitativní činnosti zemřelých žen, co bylo příznačné pro celou oblast křesťanství. Pokud se zabýváme přímo územím Těšínského Slezska, je třeba upozornit na vysokou pozici vzdělanosti u protestantských žen pocházejících z různých stavů. Toto poslední zjištění, je, podle našeho soudu, nejdůležitějším přínosem luteranství pro ženy žíjící na Těšínsku.  

Akci pořádá Stolik Polski ve spolupráci s Kongresem Poláků v ČR.

 


Soubory: